طراحی سیستم اتوماتیک و نیمه اتوماتیک حفاظت در برابر حریق

رضا عماد آبادی کارگر نمونه استان کرمان موفق به دریافت طرح برتر” سیستم اتوماتیک و نیمه اتوماتیک حفاظت در برابر حریق” شد.

عمادآبادی توضیحاتی درباره این طرح ارائه کرد و گفت: ” آتش سوزی وسایل حمل و نقل عمومی بین جاده ای همواره با مشکلاتی روبرو است. رسیدن به موقع ماشین های آتش نشانی نظیر ترافیک محور متصل به محل حادثه، دوری مسافت پایگاه آتش نشانی و اطفا نشدن به موقع آتش و نجات جان مسافران و … از این مشکلات می باشند. این دلایل خود باعث افزایش حریق و کنترل سخت تر حریق شده که موجب افزایش خسارات جانی و مالی می گردد. اهمیت این موضوع و حساسیت بالای آن موجب شد که طراحان و تکنسین های شرکت ایمن پیشرو سیرجان با ارائه طرحی جامع و کلی با پیشگیری از حریق یا اطفاء به موقع آن در مرحله اولیه آتش (فاز اول) خسارات جانی و مالی را تا حد چشم گیری کاهش دهند.

وی با اشاره به خسارت ریالی غیرمستقیم وسیله نقلیه مورد نظر ناشی از حریق تصریح کرد: خسارتی که کارخانه از نبود این سیستم می برد بیش از 39 میلیارد ریال برآورد شده است. هزینه تهیه، نصب و راه اندازی سیستم حفاظت در برابر حریق از کمپانی های خارجی بیش از 6 میلیارد ریال است که با خود کفایی در این زمینه توانستیم بدون وابستگی به خارجی ها در شرایط تحریم، به تولید این سیستم بپردازیم که نقش سازنده ای برای کارخانه داشته است.

عمادآبادی عملکرد سیستم اطفاء حریق را براساس نوع عملکرد اطفائی برمبنای دو عامل اطفائی مایع، مایع و گاز صورت اتوماتیک و نیمه اوماتیک دانست و در ادامه تصریح کرد: در سیستم اتوماتیک حفاظت در برابر حریق تلاش شده است که در ابتدا از حریق جلوگیری شود. در حال حاضر تجهیز تمامی ماشین آلات معدنی گل گهر، اعم از: شاول، تراک، دریل، بیل مکانیکی و ماشین آلات عمومی گل گهر شامل اتوبوس های مسافربری و خودروهای حمل زباله (با هزینه کمتر از ماشین آلات معدنی)، به سیستم مذکور امکان پذیر است چنانچه نمونه مشابه طرح در کشور وجود ندارد.

منبع: ماهنامه حریق